Monday, January 30, 2023

Latest Posts

Enzo Ishall, Jah Signal, Baba Harare, Mebo stare NAMA glory

National Arts Council of Zimbabwe has announced nominees for the 18th edition of the National Arts Merit Awards (NAMA) are on course.

This year’s NAMA will be held in Harare on 23 March 2019 at Harare International Conference Centre.

2018 breakout kid Obert Chari has landed his biggest nominee yet in the Outstanding Song category.

He battles it out with fellow favourites Jah Signal (Sweetie ) and Enzo Ishall’s Kanjiva.

Big boys Winky D and Jah Prayzah are notable absentees with Jah’s consolation coming through video director Vusa Blaqs who directed Dzamutsana.

Another of 20118 sensation Baba Harare also got a nomination in Outsndaing Male.

Star FM Awards’s biggest winner ExQ got a double nomination in Outstanding Male Musician and Outstanding album for Tseu Tseu

Here is the complete lis of the 18TH NAMA NOMINEES

  1. SPOKEN WORD AWARDS

Outstanding Poet

Mercy Dhliwayo   –  aka Extreme Sanity

Likhwa Ncube  –  aka  Likhwa okaNcube

Beloved Maridzanere   –   aka Beloved Poet

Special Mention

Tanaka Tshuma aka ECTS

Outstanding Comedian

Sharon Chideu  –  aka Magi

Dumisani H. Ndlovu –   aka Maforty-forty

Learnmore Mwanyenyeka  –  aka Long John

  • LITERARY ARTS AWARDS

Outstanding First Creative Published Book

Gather the Children  by   Batsirai Chigama   [Ntombekhaya Poetry]

Kwaisava Kuda Kwangu  by Victor Zivanayi and Telmore Mutiwazuka [Progressive Publishers]

Ndinobvunzawo Njira Inoende KwaMakasa  by  Takesure Taringana    [Dzekanyi Publications]

Outstanding Children’s Book

My Rights and Other Poems  by   Pentecost Mate     [Pentolacut Publishers]

The City Girl    by  Elisha July and Tendai K. Rudanda   [Pass-Point Publishers]

Outstanding Fiction

Itai  by Abraham  Makamera   [Pearl Press Media

Mazai Emheni  by  Daniel Mutendi  [DanTs Media Publishing]

  • THEATRE AWARDS

Outstanding Actor

Teddy Mangawa  in Ukama

Ronald Sigeca in Zandezi

Cedric Msongelwa  in Zandezi

Outstanding Actress

Heather Mlingo in  Ukama

Chido Tenga  in  Deep Down Inside

Qeqeshiwe Mtambo in  The Hostel

Outstanding Theatrical Production

Operation Restore  Regasi  by Charles Munganasa

Ukama  by  Savanna Trust

1983: The Dark Years  by Adrian Moyo

Outstanding Director

Lloyd  Nyikadzino   for      Zandezi

Everson Ndlovu      for      Deep Down Inside

Thulani Mbambo    for      The Hostel

  • DANCE AWARDS

Outstanding Female Dancer

Chaleen Chimara in  Iwe Neni Tinebasa

Vein N. Alfazema  in  Black Sheep

Michelle Msopero   in         Chasing Dreams

Outstanding Male Dancer

Sean Mambwere   in Know Him

Devante T. Sangaza  in  My Journey Towards Success

Martin Chabuka  in 100% Afro

Outstanding Dance Group

Real Flex Dance Group   directed by Martin Chabuka

Ji  Lin Dance Group  directed by Devante Tatenda Sangaza

Bolamba Performing Arts  directed by Mthabisi Dube

Outstanding Choreographer

Martin Chabuka –  100% Afro

Macintosh Jerahuni & Chaleen Chimara  –  Iwe Neni Tinebasa

Sean Mambwere  – Know Him

  • VISUAL ARTS AWARDS

Outstanding 2 Dimensional Work

Light Over Dark  by Cosmas Shiridzinomwa

The Demolition  by John Kotze

The Patriarch (Revisited) by  Percy Manyonga

Outstanding 3 Dimensional Work

Zvirimudombo by Shelton Mubayi

Protection by Israel Israel

The Orchestic Night by Givemore Mushaya

Outstanding Mix Media Work

Man From the Thirsty Land  by  Collins Chitaka

The Watchman and the Fence I  by Greg Shaw

Whose Memory Whose Place by  Neville Sterling

Outstanding Exhibition

Forever Neverland by  Valerie Kabov

To My Unborn Child by Valerie Kabov

The Grotesque  by  Alan Sibanda & Talent Kapadza

  • FILM AND TELEVISION AWARDS

Outstanding Actor

Patrick Muzondiwa  as  Tebogo in Kuchina The Genesis

Eddie Sandifolo  as  Clive in Bhachi

Stephen Chigorimbo  as  David in Ghost of Actions Past

Special Mention  Admire Kuzhangaira   –  in Death and Other Complications

Outstanding Actress

Nothando Nobengula   as  Ana in Daddy’s Present

Brooke Ann Franklin   as  Laura in Ghost of Actions Past

Tendaishe Chitima  as  Anesu in Cook Off

Outstanding Music Video

Tinomutenda Neyi produced by Andy Sobhuza ft. Janet Manyowa

Dzamutsana produced by  Vusa Hlatshayo ft.  Jah Prayzah

Tekere produced by Andy Sobhuza ft. Tamy Moyo

Outstanding Screen Production (Television Series)

Muzita Rababa   directed by  Shem Zemura

Kuchina The Genesis directed by  Blessing Gatsi

Tunga  directed by  Willard Magombedze

Special Mention

Gaza  directed by Ben Mahaka

Outstanding Screen Production – Short Film

Bhachi  directed by Shupai Kamunyaru

My Best Friend  directed by Derby Bheta

Scourge   directed by Eddie Sandifolo

Outstanding Screen Production –  Full Length Film

Daddy’s Present  directed by Lucia Kanyongo

Death and Other Complications   directed by Shem Zemura

Cook Off  directed by Thomas Brickhill

  • MEDIA AWARDS

Outstanding Journalist – Print

Kenneth Nyangani – Newsday

Fred Zindi  –  Standard

Plot Mhako  – Herald

Outstanding Journalist – Television

Mhlomuli Ncube     –  ZTV

Patience Nyagato   – ZTV

Outstanding Journalist – Radio

Tariro Mazvarirofa aka Mai Judah   –   Star FM

Babongile Sikhonjwa  –  Sky Metro FM

Patience Musa & Nhire Mutimbanepasi  – ZiFM

Outstanding Online Media

Capitalk

Zol Connect

Urban Culxure

  • MUSIC AWARDS

Outstanding Female Musician

Thamsanqa Moyo aka Tamy

Janet Manyowa

Sandra Ndebele

Outstanding Male Musician

Stephen K. Mamhere aka Enzo Ishall

Enoch Munhenga aka ExQ

Braveman Chizvino aka Baba Harare

Outstanding Album

Grateful  by  Janet Manyowa

Ntunjambila  by Majahawodwa Ndlovu aka Jeys Marabini

Tseu Tseu by Enock Munhenga aka ExQ          

Dzinosvika Kure by Alick Macheso

Outstanding Song

Sweetie by Nicodimus Mutize aka Jah Signal

Khal’uphethe by Clemence Ncube aka Magwaza

Kanjiva by Stephen K. Mamhere aka Enzo Ishal

Mebo by Obert Chari

  • SPECIAL AWARDS

Artist in the Diaspora

Donel Mangena

Danai J. Gurira

Luckson Chikutu

Outstanding Promoter

2 Kings Entertainment

Unplugged

Events Evolution

Share Your Comments

Latest Posts

Don't Miss